Hosting Hizmetini Nereden Alabilirim?

Hosting Hizmetini Nereden Alabilirim?

Web dünyasına girmeye karar verenlerin en çok takıldığı konulardan biridir “Hosting Hizmetini Nereden Alabilirim?” Öncelikle bir web sitesi için elimizde olması gerekenler iki temel eleman; domain (alan adı) ve hosting (barındırma hizmeti)’dir. Bu iki kavramı açıkladıktan sonra asıl konumuza geleceğim.

Domain (Alan Adı) Nedir?

Ziyaretçilerin sitenize ulaşmasını sağlamak için kullandığınız adrestir. www ile başlayıp .com, .net, .org, .com.tr, … ile sonlanır. Her domain bir tanedir ve size özeldir.

Hosting (Barındırma Hizmeti) Nedir?

Sitenize ait dosyaların tutulduğu, 7/24 kesintisiz çalışan, işletim sistemi ve yazılımlarının internet hizmeti vermek için özel olarak tasarlandığı bilgisayardır. Sunucu ya da server olarakta tabir edilen bu bilgisayarlar kesintisiz internet bağlantısı gibi süreklilik arz eden servislere sahip olmalıdır.

Web siteniz için gerekli olan bu iki kavrama (hosting/domain) sahip olduysanız muhtemelen sitenizi oluşturma fikriniz başarı ile sonuçlanacaktır. Kişisel ya da kurumsal web sitesini kurmak isteyen çoğu insan bu noktada takıldığı için web dünyasına girme hayalleri tam da bu noktada sönüyor. Hosting nedir? Nereden hosting hizmeti alacağım? Nasıl bir hosting paketi satın alırsam sitem en iyi performansta çalışır? Hostinglerin performanslarını hangi kriterlere göre değerlendirmeliyim? Ücretsiz hostingler varmış onları kullanabilir miyim? … gibi uzayıp giden sorular.

Ücretsiz hostingler konusunda baştan açıklamamızı yapalım ve konuyu kapatalım. Eğer yaptığınız işi önemsiyorsanız, profesyonel çalışmak istiyorsanız bu tarz hostingleri kullanmamanızı öneririm. Çünkü ücretsiz hosting firmaları size 7/24 hizmet vermeyi, dosyalarınızı yedeklemeyi ya da verilerinizi üçüncü bir kişi/kurum ile paylaşmayacağını taahhüt etmez. Test amaçlı kurulumlarınız hariç ücretsiz hosting kullanmamanızı tavsiye ederim.

Nereden hosting hizmeti alacağınız konusuyla alakalı en temel cevap sizin hitap edeceğiniz lokasyonla alakalıdır. Eğer hedef kitlesi yurt içi olan bir web sitesi kurmak istiyorsanız sunucuları yurt içi konuşlu firmalardan; yurt dışından daha fazla trafik alacaksanız  sunucuları yurt dışı konuşlu bir firmadan hosting hizmeti almanızı öneririm. Nedeni aslında basittir. Ziyaretçilerin lokasyonu ile sunucu lokaysonu arasındaki mesafe ne kadar kısa olursa cevap süresi o kadar azalacak ve hizmet verme hızınız bu doğrultuda artacaktır.

İnternette dolaşan “hurafe” bilgilerden biri de “En kötü yabancı hosting firması en iyi yerli hosting firmasından daha iyidir.” söylemine inanmayınız.

En uygun hosting paketi diye bir paket yoktur, sizin web sitenizin kriterlerine en uygun hosting paketi vardır. Bu yüzden hosting seçiminde hedef kitleniz, dosya boyutunuz, alacağınız tahmini trafik kavramlarını göz önünde bulundurarak karar vermeniz önemlidir. Hostinglerin performansını ölçmek için Amazon’un Load Impact aracını kullanabilirsiniz. Bu (tool) araç sayesinde istediğiniz kadar trafiği sunucuya gönderir ve cevap verme hızını ölçebilirsiniz. Bu testin sonunda minimum, maksimum ve ortalama sunucu yanıt sürelerini elde edebilirsiniz.

Hosting satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli kriter cevap verme süresi olmakla beraber bir kaç noktaya daha dikkat etmenizde fayda vardır. İade süresi ve koşulları, fiyat, destek talebine cevap verme süreleri kesinlikle göz önünde bulundurulmalısınız.

İade süresi neden önemlidir? Satın aldığınız hostingi en iyi kendi dosyalarınızla test edersiniz. Sitenizi hostinginize kurar ve trafiğini gözlemlemeye başlarsınız. Bunun yanında Load Impact gibi toollarla testlere tabii tutarsınız. Memnun kalmadığınız taktirde iade işlemi gerçekleştiren firmalarla çalışmanızı öneririm. Bir de 3-5 gün ile iade süresini sınırlandıran firmalar var, bunlardansa 1 ay gibi geniş zaman tanıyan firmalarla çalışmanız, testlerinizi daha uzun zamanda daha sağlıklı yapmanızı sağlayacaktır.

Destek talebi yanıtlama süresine gelince, bu da ayrı önemli bir konu. Yaşayabileceğiniz herhangi bir sıkıntı firma ya da e-ticaret sitesi sahibiyseniz müşteri kaybınıza, blog ya da kişisel web siteniz için ise ziyaretçi kaybına yol açacaktır. Problemlerinize hızlı dönüş yapan ve hemen çözüm üretebilen firmalarla çalışmanız sizi kriz durumlarında rahatlatacaktır.

Peki hosting hizmetini nerelerden alabilirsiniz;

Türkiye’nin önde gelen hosting firmaları; natro, güzel hosting, turhost, alastyr, netinternet, hozzt, radore, isimtescil, markum, veridyen, ihs.

Dünyanın önde gelen başlıca hosting firmaları; Hostgator, Inmotinon, Godaddy, Site5, SiteGround, Dream Host.

Reklam amacı güdülmeden verilen bu firma isimleri için performans olarak eşit şartlarda çeşitli testlere tabi tutulmuş verileri vardır. En doğru değerlendirmeyi isteklerinize göre yine siz yapabilirsiniz.

Sende yorumunu yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir