Freelance Çalışacak Yazılımcılara 5 Tavsiye

Freelance Çalışacak Yazılımcılara 5 Tavsiye

Esnek çalışma saati, yönetici baskısının olmaması, tam zamanlı bir işten kazanacağınız paradan daha fazlasını kazanma imkanı, izin ve tatil derdinizin olmaması gibi saydıkça insanın iştahını kabartan avantajlarıyla işte freelancer olmak… Üretken olabilmek için aranılan en önemli kriter olan “özgürlüğü” içinde barındıran çalışma tarzı.

Her sektör için freelancer olarak çalışmak mümkün olsa da Türkiyede yazılımcılar için daha geniş iş imkanı bulabilecekleri bir alan. Günümüzde bir çok büyük kurumsal firma bile yazılım işlerinde freelancerlarla çalışmaya başladı. Freelance çalışmaya ve freelancer ile çalışmaya duyulan ilgi her geçen gün artmakta. Bu yazımızda freelance çalışacak yazılımcılar için 5 tavsiyeyi bir araya getirdik.

1.Yazılımda olduğu kadar pazarlamada da iyi olun.

Yaptığınız işin kalitesine güvenmeniz elbetteki önemlidir. Arkasında duramayacağınız işi pazarlamanız imkansıza yakındır. İşin bir başka boyutu da kaliteli işi pazarlayamamaktır. Freelance çalışmak istiyorsanız öncelikle pazarlama yeteneğinizi test etmeniz faydanıza olacaktır. Çünkü siz işinizin hem yöneticisi hem çalışanı hem muhasebecisi hem de pazarlamacısınız. İşinizi satamadıktan sonra yönetseniz de çalışsanız da çok bir anlam ifade etmeyecektir.

2.Kendinize güvenin, gerçek bir iş yaptığınızı unutmayın.

Yetenekleriniz ile alakalı net olun. Yapabileceklerinizi ve yapamayacaklarınızı müşteriye ifade edin. Kendinize ve işinize güvenin. Bu size müşteri tarafında güven ve destek olarak geri dönecektir. Sözleriniz sözleşme niteliğinde olsun ve gerçek bir iş yaptığınızı asla unutmayın.

3.Aldığınız işi eksiksiz zamanında ve en iyi şekilde teslim edin.

Hızlı teslimat önemlidir fakat işi eksik teslim ettiğinizde ve fazlaca revize dönüşleri aldığınızda işler içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Defterini kapattığınızı düşündüğünüz bir işten gelecek küçük bir düzenleme bile planlı işlerinizin aralarına girerek konsantrasyonunuzun dağılmasına neden olabilir. Müşteri memnuniyetini ön planda tutmaya gayret edin. Yazdığınız programı, tasarladığınız web sitesini ya da otomasyonu son kullanıcı gibi test edin. Eksikleri önceden siz görmeye çalışın.

4.Çalışma ortamınızı ayarlayın.

Freelancer olmak evden çalışmak anlamına geliyor gibi görünse de öyle olmadığını baştan anlamak yararınıza olacaktır. Verimliliğiniz ortamdan ortama değişiklik gösterebilir. Kimleri evinde çalışmaktan keyif alacağı gibi kimileri kalabalık cafe ortamlarında kimileri sessizliğin hakim olduğu kütüphane gibi yerlerde çalışmayı sever. Paylaşımlı ofis fikri hem size iş fırsatları oluşturması hem de çalışma ortamı sağlaması açısından freelancer olarak tercihleriniz arasında olması gereken bir fikir.

5.Bütçe ve Risk yönetimini iyi yapın.

En kritik konuların başında bütçe ve risk yönetimi geliyor. Her işte olduğu gibi yazılımda da ölü sezon diye tabir edilen dönemler olabiliyor. Özellikle yaz aylarında insanların tatile gitmesi girişimlerin kısa süreli askıya alınması gelirlerinizi düşürebilmekte. Bu dönemleri iyi analiz etmeli ve bütçenizi ona göre ayarlamalısınız. Ülkemizde döviz kurlarındaki belirsizlik aylar önce aldığınız bir iş için sonrasında zarar etmenize yol açabilir. Bu gibi riskli durumları kestiremeseniz bile en azından acil eylem planları oluşturabilmelisiniz.

Sende yorumunu yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir